Na nadmorskiej promenadzie czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji, począwszy od restauracji i kawiarni, a skończywszy na koncertach gwiazd polskiej estrady, festiwalach muzycznych i wielu konkursach. Festyny, biesiady przy ogniskach, grillowanie z właśnie poznanymi, jakże interesującymi ludźmi i wiele innych form przyjemnego spędzania czasu....a kiedy liczne towarzystwo wyda Ci się zbędne, możesz zaszyć się w małej winiarni gdzie, przy lampce wina doczekasz końca dnia w towarzystwie najbliższej Ci osoby.
Proponujemy również odwiedzić najbliższe okolice celem poznania walorów przyrodniczych i kulturowych. Wędrówki piesze, przejażdżki rowerowe, konne oraz spływy kajakowe to aktywny rozwój sił fizycznych, poprawa stanu psychicznego, dobre samopoczucie i bogaty program pobytu.
Skansen w Klukach, położony na terenie Słowińskiego Parku Narodowego jest rekonstrukcją tradycyjnej wsi słowińskiej, którą tworzy siedem zagród, magazyn i szałas rybacki. W zagrodach odtworzone są wnętrza słowińskich gospodarstw rybackich i rolniczo-rybackich z pierwszej połowy XX w., wyposażone w proste sprzęty: stół, łóżko, szafę, ozdobny, okuty kufer, zydle, kołyski. W chałupach i budynkach inwentarskich obejrzeć można wystawy dotyczące obróbki włókna, torfiarstwa, trzciniarstwa, dekarstwa, sposobów komunikacji; łodzi, narzędzi i sprzętu
W Ustce i jej okolicach warto odwiedzić kilka bardzo interesujących miejsc.
Słowiński Park Narodowy jest udostępniony dla turystów, poruszać należy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wejście do parku znajduje się w Rąbce około 2 km na zachód od Łeby. Drogę do wydm ruchomych możemy pokonać pieszo wśród malowniczych lasów lub wypożyczyć rower lub melex. wejście do parku kosztuje w sezonie 1,5 zł - za bilet ulgowy i 3 zł za normalny. Dodatkowo płatna jest udostępniona do zwiedzania poniemiecka wyrzutnia rakiet, galeria fotografii oraz punkt widokowy na terenie wyrzutni. Jeżeli zdecydujesz się drogi Gościu na wycieczkę pieszą to warto zarezerwować sobie około
Najwyższe wzniesienie morenowe Rowokół (115 m n.p.m.) stanowi punkt widokowy na cały park. Największy obszar wydmowy znajduje się na Mierzei Łebskiej, a jego powierzchnia wynosi ok. 500 ha. Wydmy osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone wiatrem wędrują z szybkością 3-10 m w ciągu roku. Ciekawym punktem widokowym jest wieża na Górze Rowokół 115m n.p.m., latarnia morska w Czołpinie skąd okolice można podziwiać z wysokości 75m n.p.m. oraz punkty kulminacyjne na ruchomych wydmach. Piaszczyste pagóry wędrują na wschód z prędkością 5-10 m rocznie i są wyższe od
Główną atrakcją krajoznawczą tych okolic jest wybrzeże wydmowe i klifowe. W Poddąbiu i Dębinie wysokość klifu wynosi od 14 do 35 m. W Poddąbiu kilkadziesiąt lat temu na długości 150 m i 70 m w głąb lądu powstało osuwisko. Obecnie teren porośnięty jest młodą buczyną nadmorską. Tutaj od strony plaży można wejść po schodach na koronę klifu, na wysokość 30 m n.p.m. Na plaży są liczne głazy o średnicy ponad 1 m. Rowy są wsią rybacką i letniskową położoną u ujścia rzeki Łupawy, między obszarem chronionego krajobrazu a Słowińskim Parkiem Narodowym. Wędrując plażą piaszczystą 2 km w kierunku
"Kraina w kratę" położona jest na terenie gmin: Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomino i Ustka a jej stolica jest Swołowo (19 km na południe od Ustki) - pomorska wieś europejskiego dziedzictwa kulturowego. Nazwa krainy dotyczy dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej, której cechą charakterystyczną są czarne elementy drewniane tworzące kratę i bielone wapnem wypełnienia. Wieś Swołowo, w której zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej, położona jest w centrum regionu z charakterystycznym budownictwem szachulcowym. Tu najstarszym obiektem jest
PROPOZYCJE WYCIECZEK TURYSTYCZNYCH NA TERENIE USTKI I OKOLIC
Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie. W sezonie czynne codziennie od godz. 9.00 do 17.00, poza sezonem od 7.30-15.30, natomiast w soboty i niedziele wymagana jest rezerwacja telefoniczna w dyrekcji SPN. Bilet wstępu: 3 PLN, ulgowy 1,50 PLN.

Latarnia morska w Czołpinie. Od maja do sierpnia czynna w godz. 10.00 - 19.00 W innych terminach wymagana jest rezerwacja telefoniczna Bilet wstępu 3 PLN, ulgowy 2 PLN.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Czynne cały rok: od 15maja - 14 września w godz. 9.00 -18.00 od 15 września - 14 maja w godz. 9.00 - 15.00 W poniedziałki 9.00 - 15.00 wstęp wolny - wówczas tylko jedna ekspozycja Bilet wstępu: 5 PLN, ulgowy 3 PLN, dla grup zorganizowanych 2 PLN.

Wieża widokowa Rowokół. Czynna od 1 maja do 30 września Bilet wstępu: 3 PLN, ulgowy 1,50 PLN.

Wycieczka po Słupsku.

Muzeum Pomorza Środkowego z największą na świecie galerią prac Stanisława Ignacego Witkiewicza. Czynne poza sezonem: poniedziałek nieczynne, środa - niedziela 10.00 - 16.00 sezonie:15.05 - 15.09 poniedziałek: 10.00 - 15.00. wtorek - sobota: 10.00 - 17.00. niedziela: 10.00-18.00.

XV-wieczna Baszta Czarownic. To tutaj wg przekazów w 1701 roku spalono na stosie Trinę Papisten - ostatnią czarownicę. Dziś wewnątrz średniowiecznej budowli mieści się salon Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.

Kościół św. Jacka przy ul. Dominikańskiej (XII-XIV w.) ze smukłą wieżą przykrytą barokowym hełmem pełnił rolę świątyni zamkowej. Na szczególną uwagę zasługują pamiątki po ostatnich z rodu Gryfitów: niepowtarzalne barokowe organy, nagrobek księcia Ernesta Bogusława de Croy, rzeźbione epitafium jego matki księżnej Anny de Croy.

Wycieczka do Darłowa
zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich z XIV w., gdzie urodził się król duński Eryk i na terenie którego znajduje się obecnie Muzeum. Muzeum czynne poza sezonem 10.00 - 16.00 (kasa do 15.30) od 15.06 do 31.08 10.00 - 18.00 (kasa do 17.30) - kościół Mariacki,
- most przesuwany w Darłówku
- przejazd przez poligon Wicko do Jarosławca.

Wycieczka na Bornholm
W sezonie letnim z Ustki wypływa prom pasażerski .Dorośli płacą 150 zł w obie strony (w jedną 100 zł), dzieci do lat 12 - 120 zł; Bilet rodzinny wszyscy płacą po 120zł. Dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie. Przewiezienie roweru kosztuje 30 zł w obie strony (w jedną 20zł). Przy pomocy armatora można zarezerwować kwatery lub skorzystać z jednodniowej wycieczki autokarowej.

Spływ kajakowy Dolina Słupi
USTKA
OKOLICE USTKI
OKOLICE NA WSCHÓD OD USTKI
rybackiego; rzemiosła, rękodzieła i sztuki ludowej z terenu Pomorza. W skansenie organizowane są także pokazy pieczenia chleba i wydobywania torfu. Muzeum organizuje dla zwiedzających liczne pokazy i imprezy plenerowe, by przybliżyć kulturę, klimat i tryb życia dawnych mieszkańców. Sezon otwierany jest imprezą "Czarne Wesele", jest ona związana z tradycją pozyskiwania torfu. Latem ponadto często można obejrzeć występy zespołów folklorystycznych, obserwować wypiek chleba a następnie zakupić go ze smalcem przygotowywanym w/g miejscowego przepisu. Odbywa sie też impreza "Dni Rzemiosł i Technik" która pozwala poznać dawne techniki szycia i naprawy sieci, kopania torfów, wyplatania koszy itp. Sezon kończy się imprezą "Pożegnanie lata, jesień się pyta co lato zrobiło".
6 godzin na pokonanie trasy Rąbka - Łącka góra - Rąbka. Wracać można ta samą drogą, przez las, lub przepiękną szeroką plażą. Z Łąckiej góry można udać się dalej na zachód w stronę Czołpina (około 17 km) i Rowów(około 25 km). Dobra kondycja jest więc bardzo wskazana
zasypywanych lasów. Wędrujące wydmy wraz z 4 płytkimi przymorskimi jeziorami stanowią osobliwość na skalę europejską. Największymi z nich są jeziora: Łebsko (7140 ha, maksymalna głębokość 6,3 m), Gardno (pow. 2468 ha, maksymalna głębokość 2,6 m) i Dołgie Wielkie (146 ha, maksymalna głębokość 2,9 m. Bez trudu możemy znaleźć malownicze leśne tereny, niczym wyjęte z bajki. W lasach natknąć się można na jenota, borsuka, lisa a także łosia. Na plaży można tez zauważyć foki, ale niestety bardzo rzadko. Uważać należy na żmije.
można znaleźć okruchy bursztynu, białe muszelki sercówki i piaskołaza. Latem, w toni wodnej przy brzegu lub na plaży w zagłębieniach z wodą znajdują się meduzy o szklistej i przeźroczystej masie. Na wydmach dojrzeć można mikołajka nadmorskiego - roślinę będąca pod ochroną.
tzw. kurna chata z końca XVII i początku XVIII wieku na posesji nr 39.
Amatorom sportów wodnych proponujemy spływ kajakowy rzeką Słupią. Trasa zaczyna się na jeziorze Gowidlińskim. Spływ "Doliną Słupi" zaliczany jest do trudnych ale bardzo interesujących szlaków. Wiedzie przez otwarte przestrzenie łąk i pól jak i zalesione wąwozy i jary. Na trasie są liczne bystrza i malownicze meandry. Miejscami brzegi są gęsto zarośnięte wierzbami i olchami lub lasem sosnowo-świerkowym. Rzekę przegradzają budowle hydrotechniczne z lat 1898 - 1926, które stanowią najstarszy, funkcjonujący system energetyczny w Europie. Owe zabytki techniki są udostępnione do zwiedzania po
uzgodnieniu z ich obsługą. Kończąc spływ w Ustce można podjąć kajaki przy pomostach znajdujących się na lewym brzegu, naprzeciwko dworca kolejowego. Można popłynąć do mostu drogowego. Od tego miejsca zaczynają się wody morskie i wpłynięcie na nie wymaga uzyskania zgody Kapitanatu Portu w Ustce.

Turystyka

www.nadmorskawydma.mor.pl
Strona przystosowana do przeglądarki Internet Explorer
"Nadmorska wydma"

Created by Bi@ły. All rights reserved.